Кикаи Сун е првиот Кинез во македонската кошарка

1 min read

Како што официјално информираат од кошаркарскиот клуб Куманово, нивни нов играч е кинескиот интернационалец Кикаи Сун.

Сун е првиот Кинез во македонската кошарка, а доаѓа по препорака на тренерот Владимир Мирковски кој долго време работеше во оваа држава.

Настапува на крилните позиции, висок е 196 сантиметри, а настапувал во НЦАА за Сетон Хол Универзитетот од Њу Џерси.

Последната сезона ја поминал во тимот на Њујорк Харлем Андердогс каде просечно постигнувал по 11,4 поени, 4,6 скока и 2,1 асистенции по натпревар.

Претходно КК Куманово ги продолжи договорите со двајцата српски интернационалци, Андрија Марјановиќ и Душан Јузбашиќ.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Трас: Ако Путин успее, ќе имаме невидена беда низ Европа

Следно

ФОТО | „Врати се во кревет душо“: Хајди Клум провоцира на социјалните мрежи

Latest from Blog

ВМРО-ДПМНЕ: Каков дебакл – во истиот ден кога Каевски се фалеше дека го заштитиле идентитетот, демантот стигна од Бугарија, Македонија прифатила дека Самоил е бугарски цар, а Климент и Наум твореле во бугарска држава

Кој го намести младиот олигарх Дарко Каевски поразот да го прославува како победа, во истиот ден

MacedonianEnglishAlbanian