ММФ: Ние сме на работ на глобална рецесија

4 mins read

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) повторно ги намали прогнозите за раст на светската економија, предупредувајќи на ризиците од високата инфлација и војната во Украина, што би можело да ја турне светската економија на работ на рецесија.

Растот на глобалната економија во 2022 година ќе забави до 3,2 отсто, објави ММФ, намалувајќи ја прогнозата од април, според која беше проектиран на 3,6 отсто, според ажурираните прогнози кои ги вклучуваат само големите економии и големите групи економии.

Тие додаваат дека светскиот БДП всушност се намалил во вториот квартал поради падот во Кина и Русија.

Фондот, исто така, ја намали прогнозата за раст за 2023 година, на 2,9 отсто, во споредба со априлската проценка за раст од 3,6 отсто, наведувајќи го како причина влијанието на построгата монетарна политика.

„Изгледите значително се влошија од април. Светот наскоро би можел да биде на работ на глобална рецесија, само две години по последната“, рече главниот економист на ММФ, Пјер-Оливие Гуриншас.

Фондот објави дека најновите ажурирани прогнози се „исклучително неизвесни“ и подложни на негативни ризици од руската војна во Украина, што предизвикува зголемување на цените на енергијата и храната.

Според алтернативното сценарио, кое вклучува целосно прекинување на испораките на руски гас во Европа до крајот на годината и дополнителен пад на извозот на руска нафта за 30 отсто, ММФ предвидува дека глобалниот раст потоа ќе забави на 2,6 отсто во 2022 година и до 2 отсто во 2023, со речиси стагнација во Европа и САД следната година.

Глобалниот раст падна под два отсто само во пет наврати од 1970 година, соопшти ММФ, вклучително и првата година од пандемијата Ковид-19 во 2020 година.

ММФ сега очекува инфлацијата во развиените економии да достигне 6,6 отсто во 2022 година, од 5,7 отсто во април, додавајќи дека таа ќе остане покачена подолго од претходно очекуваното.

Понатаму, тие сега очекуваат инфлацијата на пазарите во развој и земјите во развој да достигне 9,5 отсто оваа година, наспроти проектираните 8,7 отсто во априлските проценки.

„Инфлацијата на сегашното ниво претставува јасен ризик за сегашната и идната макроекономска стабилност, а нејзиното враќање на нивоата поставени од централните банки треба да биде главен приоритет на креаторите на политиките“, рече Гуринчас.

За Соединетите држави, најголемата економија, ММФ ја потврди својата прогноза од 12 јули дека очекува раст од 2,3 отсто во 2022 година и анемичен 1,0 отсто во 2023 година, што претходно го намали двапати од април поради забавувањето на побарувачката.

ММФ значително ја намали својата претходна проценка за растот на Кина во 2022 година на 3,3 проценти, од априлската проекција од 4,4 проценти, наведувајќи го избувнувањето на Ковид-19 и широко распространетите затворања во големите градови кои го ограничија производството и ги влошија нарушувањата во глобалните синџири на снабдување.

ММФ оцени и дека влошената криза во кинескиот сектор за недвижности влијае на продажбата и инвестициите во недвижности. Тие велат дека дополнителната фискална поддршка од Пекинг може да ги подобри изгледите за раст, но дека континуираното забавување во Кина, поттикнато од ширењето на вирусот во поголем обем и заклучувањата, ќе резултира со силно прелевање.

ММФ ја намали проценката за раст на еврозоната за 2022 година на 2,6 отсто, од 2,8 отсто во април, како одраз на инфлаторните прелевања од војната во Украина.

Сепак, прогнозите беа значително намалени за некои земји со поголема изложеност на војна, вклучително и Германија, каде што проценките за раст за 2022 година беа намалени на 1,2 отсто, од 2,1 отсто во априлската прогноза.

За руската економија, ММФ предвидува пад од шест отсто во 2022 година поради заострувањето на западните финансиски и енергетски санкции и дека тој ќе се намали за дополнителни 3,5 отсто во 2023 година, според ажурираните прогнози.

Тие проценуваат и дека украинската економија ќе се намали за околу 45 отсто поради војната, но таквите проценки се многу неизвесни.

kurir.mk

Претходно

Колку често треба да го бањате вашето куче?

Следно

Квалификации за ЛШ: Лудогорец го испрати Шамрок на мегдан со Шкупи

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian