Луфтханза откажа повеќе од илјада летови

1 min read

Германската авиокомпанија Луфтханза откажа повеќе од 1.000 летови во и од своите центри во Франкфурт и Минхен во наредните денови поради штрајк.

Околу 134.000 патници ќе бидат погодени од откажувањата меѓу вторник и петок, соопшти авиопревозникот.

Верди, еден од најголемите германски синдикати, ги повика околу 20.000 вработени во Луфтханза од копнениот персонал да одржат еднодневен штрајк в среда со цел да се засили притисокот во тековните преговори за платите.

kurir.mk

Претходно

Македонски дипломатски синдикат: МНР не ги почитува препораките на Владата

Следно

Владина делегација положи цвеќе пред Споменикот на жртвите од земјотресот во Скопје

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian