Зеленски го смени командантот на силите за специјални операции

1 min read

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, го смени Хрихориј Халахан, командантот на силите за специјални операции на украинската армија, со декрет објавен денеска на веб-страницата на Претседателството.

Со уште еден декрет од Зеленски, генералот Виктор Хоренко е назначен за нов командант за специјални операции, пренесе Тасс.

Генерал мајорот Халахан (44) беше командант на силите за специјални операции на украинската армија во Доњецк и Луганс од август 2020 година. Пред тоа, тој беше прв заменик началник на Центарот за специјални антитерористички операции на Службата за безбедност на Украина.

Од 2014 до 2019 година учествуваше во операции во Донбас.

Причината за неговата смена се уште не се наведува. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Тоалетна хартија со ликот на Путин: Еден од најпопуларните сувенири што се продаваат во Варшава

Следно

ВИДЕО | Ветеринар ги воодушеви луѓето со тест кој открива каков е карактерот на вашето милениче

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian