ВИДЕО: Дуплантис со нов светски рекорд до злато во Јуџин

1 min read

Шведскиот атлетичар Арманд Дуплантис денеска со нов светски рекорд го освои златниот медал во скок со стап на Светското првенство во Јуџин, САД.

Дуплантис веќе беше сигурен освојувач на златото кога во вториот обид ја собори границата на светскиот рекорд, која од денеска изнесува шест метри и 21 сантиметар.

Олимпискиот шампион на тој начин го подобри за еден сантиметар светскиот рекорд што го постави во март на Светското првенство во сала во Белград.

Овој 22-годишен Швеѓанец ја освои последната голема титула што му недостигаше, бидејќи веќе е европски шампион, олимписки шампион и светски шампион во сала.

Среброто го освои Американецот Кристофер Нилсен со скок од 5,94 метри, а Филипинецот Ернесто Џон Обиена скокна со иста висина и ја освои бронзата.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Хил: Би сакал да видам прозападна влада во Србија

Следно

Зошто никогаш не смеете да пиете вода од пластично шише загреано на сонце

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian