Тоалетна хартија со ликот на Путин: Еден од најпопуларните сувенири што се продаваат во Варшава

1 min read

Тоалетната хартија со ликот на рускиот претседател Владимир Путин и натписот „Путин, e*и се“ е еден од најпопуларните сувенири што во моментов може да се купат во Варшава, пренесува „The Telegraph“.

Главниот град на Полска е полн со потсетници на војната што се води на само неколку стотици километри од Варшава. Инаку, украинскиот претседател Володимир Зеленски, чија слика може да се најде и на магнети и чаши, моментално има статус на светец во Полска.

Полската поддршка за Украина е непоколеблива и остра. Полската влада се смета себеси за главен заштитник на Украина во Европа, поддржувајќи ги сите санкции против Русија. Според УНХЦР, Полска прифатила најголем број украински бегалци во цела Европа (над 3 милиони).

Полската јавност, исто така, го прави својот дел – во неделата се појавија извештаи дека напорите за собирање средства за купување турски дрон „Bayraktar“ за украинските вооружени сили биле успешни, при што Полјаците собрале 22,5 милиони злоти (околу 5 милиони американски долари).

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Чачиќ: Ја прифаќаме фаворитската улога, па Динамо е подобар од Шкупи

Следно

Зеленски го смени командантот на силите за специјални операции

Latest from Blog

ВМРО-ДПМНЕ: Каков дебакл – во истиот ден кога Каевски се фалеше дека го заштитиле идентитетот, демантот стигна од Бугарија, Македонија прифатила дека Самоил е бугарски цар, а Климент и Наум твореле во бугарска држава

Кој го намести младиот олигарх Дарко Каевски поразот да го прославува како победа, во истиот ден

MacedonianEnglishAlbanian