Шпанскиот премиер Санчез доаѓа во посета на С.Македонија

1 min read

Шпанскиот премиер Педро Санчез на крајот на неделата ќе ја започне турнејата низ Западен Балкан, при што ќе ја посети и С.Македонија.

Како што пренесуваат шпанските медиуми, Санчез е во посета на Западен Балкан со надеж дека ќе го „реактивира, заживи и ревитализира процесот на проширување“ на ЕУ кон овој регион.

Од 29 јули до 1 август Санчез ќе ги посети Скопје, Белград, Сараево и Мостар, Подгорица и Тирана, пишуваат медиумите.

На состанокот на лидерите на ЕУ на крајот на јуни во Брисел, Санчез се заложи за повторно активирање, заживување и ревитализација на процесот на проширување.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Украина нема да биде домаќин на Евровизија: Музичкото натпреварување во 2023 година ќе се одржи во оваа земја

Следно

Во несреќа на автобус во Кенија загинаа 34 лица

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian