Полска е против задолжителните заштеди на гас во ЕУ

1 min read

Полска е против предлогот на ЕУ за задолжителни заштеди од 15 проценти во потрошувачката на гас со оглед на тензиите со Русија.

– Можеме да зборуваме за доброволни механизми, можеме да зборуваме за заштеди во одделни земји, рече министерката за животна средина и клима, Ана Москва. Но, таа додаде дека е тешко да се согласи со целта за целосно штедење „без да се знае каква ќе биде зимата што доаѓа“.

Според неа, складиштата за гас во Полска „веќе се полни“.

Германија се соочува со енергетска криза, а рускиот државен енергетски гигант Газпром соопшти дека ќе го намали протокот на гас преку гасоводот Северен тек 1 до Германија до 20 проценти од максималниот капацитет, наведувајќи како причина поправки на друга турбина.

Германските политичари стравуваат дека тоа е измама и е руска одмазда за германската поддршка за Украина по инвазијата од страна на Москва, која се соочи со санкции на ЕУ, потсетува ДПА.

Министрите за енергетика на ЕУ утре во Брисел ќе разговараат за предлогот на Комисијата за заштеда од 15 отсто.

kurir.mk

Претходно

Македонија во светскиот врв според падот на населението, со скоро цел Балкан и половина Европа

Следно

ЕХФ Европска лига: Алпла Хард ќе го пречека Е. Пелистер на 27 август

Latest from Blog

Македонската наука со индигнација ги отфрла препораките на „Комисијата за ревизија на македонската историја“, како псевдонаучни, ништовни и нерелевантни!

Таканаречените “Препораки за заедничко одбележување на историски личности“ на “Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и

MacedonianEnglishAlbanian