Вулкан еруптира во јужна Јапонија, наредена е евакуација: Алармот е зголемен на петто, највисоко ниво

1 min read

Вулканот Сакурајима на јапонски остров Кјушу еруптираше, поради што е објавена петто, највисоко ниво на предупредување, а на жителите им е препорачано да се евакуираат.

Сè уште нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.

Сакурајима е еден од најактивните вулкани во Јапонија, а чести се неговите ерупции на различни нивоа. Во 2019 година вулканот исфрли пепел до висина од 5,5 километри. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Ставен под контрола пожарот кај Ралова Чука, екипи на ТППЕ Делчево остануваат на терен

Следно

Дачиќ: Конститутивна седница на Собранието на крајот на оваа или на почетокот на следната недела

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian