Препознајте ги симптомите на тешка дехидрација: Зголемен ризик за дијабетичарите, децата и постарите

2 mins read

Во текот на летото консумираме многу повеќе течности на дневна основа отколку во постудените месеци. Нашето тело едноставно бара повеќе хидратација во текот на топлите месеци, првенствено затоа што губи повеќе вода преку потење. Ова е исто така една од причините зошто телото може да дехидрира.

Дехидрацијата може да биде умерена или тешка. И додека умерената дехидрација може лесно да се третира со навремено надополнување на изгубената вода, сериозната дехидрација може да заврши дури и со хоспитализација доколку не реагираме навреме.

Кога зборуваме за дехидрација, зборуваме за дефицит на течности во телото, односно недостаток на вода и електролити во телото. Водата сочинува повеќе од 70 проценти од здравото човечко тело.

Доволно количество вода и добра хидратација се неопходни за варење, елиминирање на токсините и други отпадоци, како и за одржување на здрава кожа. Човечкото тело губи вода во текот на денот, првенствено преку потење и мокрење, но таа обично се надополнува со јадење и пиење.

Дехидрација настанува кога количината на изгубена течност од телото станува поголема од количината на течност што телото ја прима. Кога телото губи премногу течност, ја губи способноста да функционира нормално. Губењето на течности го нарушува балансот на минералите во телесните течности. Секој може да дехидрира, но доенчињата, малите деца и постарите возрасни лица се изложени на зголемен ризик.

Луѓето кои имаат дијабетес тип 2 се исто така изложени на ризик поради често мокрење, како и луѓето кои често земаат диуретици. Но, може да ги погоди луѓето од сите возрасти, особено во летните месеци, пишува порталот Крени Здраво, а пренесува N1.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Боливијците бараат селектор преку оглас!

Следно

Ставен под контрола пожарот кај Ралова Чука, екипи на ТППЕ Делчево остануваат на терен

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian