На „Табановце” за влез се чека 40-60 минути, а на „Богородица” за излез 30-40 минути

1 min read

Сообраќајот на државните патишта утрово се одвива непречено, со зголемен интензитет на патните правци надвор од градските средини.

На Граничниот премин „Табановце” за влез во државата се чека од 40 до 60 минути, а на Граничниот премин „Богородица” за излез од 30 до 40 минути. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Од 1 јули започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период со кој се забранува движење на тешки товарни возила чија вкупна маса преминува 15 тони за време на деновите од викендот и тоа во петок од 17 до 22 часот, сабота од 09 до 18 и недела од 9 до 22 часот. Во деновите со екстремно високи температури, определени од Министерство за здравство, забраната ќе важи и од понеделник до четврток во период од 11 до 17 часот.

Ограничувањето не се однесува на возила кои превезуваат животни, цвеќе, хуманитарна помош, жито и житни култури и лесно расиплива стока, нафта и нафтени деривати, превоз на опасни материјали и возила кои вршат превоз за компании кои имаат склучено договори за изведување на проекти на државните патишта со ЈП за Државни патишта.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Никогаш не оставајте го детето само во автомобилот на горештините!

Следно

173 санкционирани возачи во Скопје, 71 за брзо возење

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian