Здравствената состојба на Бајден се подобрува

1 min read

Американскиот претседател Џозеф Бајден веројатно се заразил со лесно пренослив сој на коронавирусот и сега има болки во телото и грлото, објави денеска неговиот лекар.

Видот, познат како БA.5, е изданок на сојот омикрон што се појави кон крајот на минатата година и се верува дека со него се заразени повеќето од позитивно тестираните на коронавирусот во земјата.

Лекарот на американскиот претседател, Кевин О’Конор, кажа дека претходните симптоми на Бајден, кои вклучуваат течење на носот и кашлица, станале „помалку проблематични“.

Виталните знаци на Бајден, како што се крвниот притисок и брзината на дишење, „остануваат сосема нормални“, напиша докторот.

О’Конор додаде дека прелиминарните резултати од секвенционирањето што укажуваат на варијантата BA.5 не влијаеле на планот за лекување на Бајден „на кој било начин“.

Бајден излезе позитивен на коронавирусот во четвртокот наутро, соопшти Белата куќа, додавајќи дека 79-годишниот претседател почнал да зема паксловид, антивирусен лек што треба да ја ублажи формата на болеста.

Претставници на американската администрација истакнаа дека неговите симптоми биле благи бидејќи има примено четири дози од вакцината.

kurir.mk

Претходно

Локализиран пожарот меѓу беровските села Будинарци и Митрашинци

Следно

Ренова сепак нема да се натпреварува во Првата македонска лига!?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian