Во поплавите во Иран загина 21 лице

1 min read

Најмалку 21 лице загина во поројните поплави во јужната иранска провинција Фарс, јавија иранските медиуми.

Градот Естахбан е особено погоден од екстремните временски услови, јави агенција ИРНА.

Две лица се уште се водат за исчезнати. На местото на настанот има 150 хуманитарни работници кои успеале да спасат неколку семејства.

Иранската метеоролошка служба најави дека очекува обилните дождови да продолжат да врнат во оваа покраина, па поплавите и понатаму ќе бидат закана за локалното население.

kurir.mk

Претходно

Колку се полути, толку се поздрави: Лутите пиперки го продолжуваат животот

Следно

ФОТО+ВИДЕО: Поминаа 16 години од првата АТП титула на Ѓоковиќ

Latest from Blog

ВМРО-ДПМНЕ: Каков дебакл – во истиот ден кога Каевски се фалеше дека го заштитиле идентитетот, демантот стигна од Бугарија, Македонија прифатила дека Самоил е бугарски цар, а Климент и Наум твореле во бугарска држава

Кој го намести младиот олигарх Дарко Каевски поразот да го прославува како победа, во истиот ден

MacedonianEnglishAlbanian