Ставен под контрола пожарот над беровското село Митрашинци

1 min read

Пожарот над беровското село Митрашинци е ставен под контрола и во моментот нема опасност од негово неконтролирано понатамошно ширење, извести командирот на Територијалната противпожарна единица од Берово, Сашко Руменовски.

-Од утрово имавме хеликоптерска поддршка со направени над 27 прелети. Користена е вода за гаснење на пожарот од импровизиран базен во соседното село Будинарци, вели Руменовски.

Хеликоптерот, како што додаде, поради високите температури е повлечен, а очекуваат гаснењето од воздух да продолжи со ер-тракторите.

Според проценка на командирот пожарот кај село Митрашинци се очекува вечерва целосно да биде локализиран. Сите кои учествуваа во неговото гаснење остануваат на терен се до негово целосно ликвидирање.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Фановите на „Stranger Things“ ја помнат како Илевен: Мили Боби Браун ќе стане најплатената актерка во историјата помлада од 20 години

Следно

ХРВ: Руските сили вршат тортура врз воени затвореници и цивили во Украина

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian