Џонсон: Поддршката за Украина продолжува и со новиот премиер на Британија

1 min read

Британскиот премиер Борис Џонсон разговараше со украинскиот претседател Володимир Зеленски и му рече дека поддршката на Обединетото Кралство нема да престане, без разлика кој ќе ја преземе власта, и ја поздрави веста за договорот со посредство на ОН за враќање на извозот на жито од Украина.

Портпаролката на Даунинг стрит рече дека Зеленски му се заблагодарил на премиерот за неговата одлучна поддршка за Украина, како и за неговите убави зборови во неговото последно обраќање до парламентот, пишува Гардијан.

Британскиот премиер ги истакна сите неодамнешни чекори што неговата земја ги презеде за зајакнување на украинскиот отпор, вклучително и обуката на илјадници украински војници во Обединетото Кралство.

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО: Борба со огнената стихија помеѓу селата Будинарци и Митрашинци, пожарот се уште активен

Следно

ФОТО: Автомобил влета во Егејското море, патниците сами излегоа

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian