На германскиот Бундестаг првпат развиорено знаме со боите на виножитото

1 min read

На Долниот дом на германскиот Парламент првпат е поставено знаме со боите на виножитото, што е симбол на ЛГБТ заедницата.

Знаме е поставено на југозападната кула на Рајхстагот во Берлин, а уште две знамиња со боите на виножитото се поставени пред источниот западниот влез на зградата, со цел да се покаже толеранција кон различностите.

Во Берлин денеска ќе се одржи Парада на гордоста, најголем уличен ЛГБТ собир во Европа.

kurir.mk

Претходно

Македонскиот јазик одамна не е „дијалект на бугарскиот“ – реагираат бугарски професори на декларацијата издадена од Софија

Следно

Грашо првпат се огласи по раѓањето на ќерката: Стигнав со такси во 4 часот наутро и успеав да ја бакнам

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian