Болдвин и Депардје ќе снимаат филм на Косово – „Јас и Милошевиќ“

2 mins read

„Јас и Милошевиќ“ е најновиот косовски кинематографски проект кој собра актерска екипа од познати холивудски, европски и косовски актери, меѓу кои Вилијам Болдвин од САД, Жерар Депардје од Франција, Сер Тони Робинсон од Велика Британија, Марија Грацијакучинота од Италија.

Како што пишува „Euronews.al“, во режија и по сценарио на Арбен Кастрати, овој филм се занимава со „создавање на случаен херој“.

Во интервју за Euronews.al, Болдвин рекол дека сценариото за филмот е „прекрасно, моќно, атрактивно, неочекувано, забавно“, како и дека има одлична актерска екипа и исклучително талентирани луѓе.

„Среќен сум што го остваруваме сонот на Арбен. Тој работи на ова со години. Многу ми се допаѓа мојата улога“, изјавил Болдвин.

Тој навел дека е запознаен со настаните на Косово и на Балканот, поради што му е драго што е дел од овој филм.

Ова не е единствениот проект кој во моментот го работи на Балканот.

Имено, Болдвин изјавил дека работи на ТВ-серијата „Јужен ветар“ во Србија и додал дека повторно ќе се врати на Косово за да работи на некои други проекти со Кастрати.

Болдвин рекол дека ќе снима и филм во Македонија.

Филмот „Јас и Милошевиќ“ се очекува во кино салите следната година.

Жерар Депардје го осуди Путин: Народот не е одговорен за лудите, неприфатливи испади на нивните лидери

Продолжува судењето на Жерар Депардје: Судот во Париз не ги повлекува обвиненијата за силување

Актерот Жерар Депардје кој е близок со Путин порача: Оставете го оружјето и преговарајте

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Шоу на Чурлинов, гол и две асистенции во триумфот над Валенсија

Следно

ФОТО: Пристигнаа американските нови оклопни возила за македонската армија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian