Беснее пожарот во Словенија, мобилизирани стотици пожарникари и воздушна поддршка

1 min read

Во словенечкиот регион Крас синоќа околу 800 пожарникари се обидувале да го задржат пожарот под контрола и гаснеле „помали жаришта”.

Поради густиот чад жителите од 10 села превентивно се евакуирани.

Во гаснењето на пожарот денеска ќе се вклучат и 11 хеликоптери, а се очекува во интервенцијата да се вклучи и хрватскиот канадер.

– Се надеваме дека пожарникарите со поддршка од воздух утрово ќе успеат да го ограничат пожарот.

Според метеоролозите дожд во регионот на пожарот се очекува следната недела, најверојатно во вторник.

На 20 јули пожарот од Италија се прошири и во Словенија. Тоа е најголем пожар досега во Словенија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Во Куманово фатени тројца скопски разбијници

Следно

ФОТО | Џенифер Лопез и Бен Афлек: Новиот брачен пар го избраа најромантичниот град за меден месец

Latest from Blog

Македонската наука со индигнација ги отфрла препораките на „Комисијата за ревизија на македонската историја“, како псевдонаучни, ништовни и нерелевантни!

Таканаречените “Препораки за заедничко одбележување на историски личности“ на “Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и

MacedonianEnglishAlbanian