Зеленски: Прекин на огнот без враќање на териториите само ќе ја продолжи војната

1 min read

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во интервју за „Вол стрит џурнл“ изјави дека прекин на огнот со Русија без ослободување на окупираните територии само ќе ја продолжи војната.

Тој предупреди дека прекин на огнот само би и овозможил на Русија да ги задржи окупираните украински територии и би ја охрабрил Москва да го прошири конфликтот.

Според Зеленски прекин на огнот би и овозможил на Русија да ги обнови своите сили и да се прегрупира за продолжување на борбите.

kurir.mk

Претходно

Под контрола се сите пожари во земјава, соопштија властите

Следно

ВИДЕО | „Преслатко“: Кога ѝ треба одмор, мачка ги носи своите мачиња на чување кај куче

Latest from Blog

ВМРО-ДПМНЕ: Каков дебакл – во истиот ден кога Каевски се фалеше дека го заштитиле идентитетот, демантот стигна од Бугарија, Македонија прифатила дека Самоил е бугарски цар, а Климент и Наум твореле во бугарска држава

Кој го намести младиот олигарх Дарко Каевски поразот да го прославува како победа, во истиот ден

MacedonianEnglishAlbanian