ШОК ЗА ЧОВЕЧКАТА ЦИВИЛИЗАЦИЈА! НАСА објави фотографии од најдлабоката вселена, неверојатното откритие на телескопот Џејмс Веб, ова човечко око не го видело (ФОТО)

1 min read

Американската Национална аеронаутичко-вселенска управа (НАСА) првпат објави сет фотографии во боја од својот вселенскиот телескоп Џејмс Веб.

Меѓу објавените фотографии и документи има и две целосно нови фотографии од Јупитер.

На фотографиите се гледаат прстените на Јупитер, како и неговите три месечини – Европа, Теба и Метис.

НАСА избра девет цели за тестирањето на способностите на телескопот да следи објекти што се движат брзо.

Јупитер беше најбавна цел, но сите тестови беа успешни. Овие фотографии исто така ја покажуваат неговата способност да долови детали, како што се прстени и месечини околу светли планети. (МИА)

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО | „Преслатко“: Кога ѝ треба одмор, мачка ги носи своите мачиња на чување кај куче

Следно

Ла Лига не се откажува, бара од судот во Париз да го поништи договорот на Мбапе со ПСЖ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian