Под контрола се сите пожари во земјава, соопштија властите

1 min read

Неколкуте пожари кои во изминатите денови избувнаа во земјава, се ставени под контрола, соопштија властите.

„Пожарите коишто беа активни во Општина Берово, како и другите пожари низ државата се ставени под контрола. МВР, заедно со ЦУК, АРМ, ДЗС се во постојано 24-часовно дежурство и надгледување на пожарите“, напиша на Фејсбук министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, откако седница одржало телото со долг бирократски назив: „Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи“.

Претходно, Владо Клинчарски од ЈП „Македонски шуми – Малешево“ – Берово, за МИА изјави дека на штотуку завршената координација на институциите вклучени во справувањето со пожарите во Беровско било најавено дека повторно ќе имаат поддршка од воздух, оти полициски хекикоптер почнува рано со гаснењето на пожарот, а дека Ер тракторот се вклучува по потреба.

Тој рече дека останува уште еден дел зафатен со пожарот да се исконтролира, поради проблени со посилен ветер и високите температури.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Остварување на сонот: Кијану Ривс како Бетмен?

Следно

Зеленски: Прекин на огнот без враќање на териториите само ќе ја продолжи војната

Latest from Blog

Македонската наука со индигнација ги отфрла препораките на „Комисијата за ревизија на македонската историја“, како псевдонаучни, ништовни и нерелевантни!

Таканаречените “Препораки за заедничко одбележување на историски личности“ на “Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и

MacedonianEnglishAlbanian