По цели 70 години во Аргентина се родија првите диви јагуари

1 min read

Станува збор за младенче јагуар кое е родено во аргентинска зоолошка градина, а минатата година било пуштено во дивина.

Првите диви јагуари се родени по 70 години во аргентинскиот национален парк Ибера, како дел од проектот „враќање на јагурите во нивното природно живеалиште“, објавија аргентинските медиуми.

Имено, скриените камери, кои биле поставени во зоната на националниот парк со цел да ги следат животните, покажале нови младенчиња јагуар.

kurir.mk

Претходно

Нови 779 ковид-случаи, четворица починати

Следно

Герасимовски: МВР изврши увид во катната гаража кај ТЦ „Буњаковец“ – оштетени се вкупно 18 возила и приведено 1 лице

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian