Муслиу: Вторникот беше историски ден, но остана лош вкус поради задолжителните уставни измени

1 min read

„Историски ден беше во вторникот. Вреди за граѓаните да се каже дека оваа почетна фаза ја има во Албанија. И таму почна скринингот, но лошиот вкус е што за да се почне Втората меѓувладина конференција ни треба консензус на крајот со уставните измени. Не ни треба гласање од Бугарија, но ново вето не е можно. Сепак вкусот не е ист, поради тие процедури што ги започна Бугарија и непринципиелните однесувања на високи бугарски политичари“, рече политичкиот аналитичар Алберт Муслиу во емисијата „Само вистина“ околу одржувањето на Првата меѓувладина конференција меѓу Македонија и ЕУ.

Според него, за нас е важно што го почнавме процесот.

„По мое, во Македонија тоа не е спорно, земајќи го предвид нашиот уставно-правен поредок, за заедниците кои се самоидентификуваат бидат претставени во Уставот“, рече Муслиу и додаде:

„Ние имаме преговарачка рамка и таа не се менува во процесот. Ние сме ја прифатиле и ЕК ја изгласала. Преговорите почнуваат со одржување на Првата меѓувладина конференција. Условно кажано ние и да смениме Уставот после три месеци, пак нема да почнеме со преговори, додека не го завршиме скринингот. Сѐ зависи од него, тоа е поврзано“.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ретрограден Јупитер (28.07-23.11): Бидете вниматели, многу планови може да тргнат наопаку

Следно

Реакции по повод потпишувањето на Договорот за извоз на украинското жито

Latest from Blog

Македонската наука со индигнација ги отфрла препораките на „Комисијата за ревизија на македонската историја“, како псевдонаучни, ништовни и нерелевантни!

Таканаречените “Препораки за заедничко одбележување на историски личности“ на “Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и

MacedonianEnglishAlbanian