Сијарто во посета на Москва

1 min read

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто денеска отпатува за Москва, каде ќе се сретне со рускиот колега Сергеј Лавров и со заменик премиерот Александар Новак, објави унгарската новинска агенција МТИ.

Предвидено е Сијарто и Лавров во текот на денот да одржат заедничка прес-конференција.

Пристигнавме во Москва. Имаме две цели, да се осигураме дека ќе има доволно природен гас за унгарскиот народ и да нагласиме дека сакаме мир што е можно поскоро, објави Сијарто на Фејсбук.

kurir.mk

Претходно

Скопјанец украл пикап „Тојота“ од паркингот на Градежниот институт, го фатиле како го вози во Гостивар

Следно

Смртни закани до редакцијата на бањалучкиот портал „еТрафика”

Latest from Blog

Македонската наука со индигнација ги отфрла препораките на „Комисијата за ревизија на македонската историја“, како псевдонаучни, ништовни и нерелевантни!

Таканаречените “Препораки за заедничко одбележување на историски личности“ на “Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и

MacedonianEnglishAlbanian