Повторно активен пожарот во Словенија

1 min read

Пожарот што го зафати словенечкиот регион Крас, што се наоѓа на границата со Италија, досега зафати повеќе од 2000 хектари и тоа е најголем пожар во Словенија.

Пред два дена, пожарот се прошири од Италија, а синоќа беше ставен под контрола, за денеска повторно да се активира.

Словенечката цивилна заштита нареди евакуација на околу 400 жители од трите села Војшчица, Теминца и Новел, иако огнот сè уште е оддалечен од населените места.

Словенечката армија на Твитер објави дека потрошила половина милион литри вода за гаснење на пожарот.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Белгија го изгласа Договорот за трансфер на затвореници со Иран

Следно

Младите ракометари убедливо поразени од Швајцарија, ќе играат за пласман од 5. до 8. место

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian