Новиот претседател на Шри Ланка положи заклетва: Главниот предизвик на мандатот ќе биде решавање на економската криза

1 min read

Поранешниот премиер на Шри Ланка Ранил Викремесинг денеска положи заклетва како нов претседател на земјата, која се соочува со невидена економска криза.

Викремесинг положи заклетва пред главниот судија Џајант Јајасуирија на церемонијата одржана во зградата на парламентот во Коломбо, пренесува АП.

Парламентот на Шри Ланка претходно во средата го избра Викремесинг (73) за шеф на државата со мнозинство гласови за да го заврши мандатот на поранешниот претседател Готабаја Рајапакса, кој избега од земјата и поднесе оставка откако демонстрантите упаднаа во неговата резиденција.

За Викремесинге гласаа 134 од 225 пратеници.

Се очекува Викремесинге да биде на власт до 2024 година, до крајот на мандатот на Рајапакса.

kurir.mk

Претходно

ФОТО: Црни шорцеви на плажата Катерини ги подгреаа надежите за пронаоѓање на Мартин

Следно

20 нови улици и два спортски комплекси се градат во Бутел

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian