Масовен помор на риби во чешката река Таја

1 min read

Чешките рибари и пожарникари денеска почнаа да ги отстрануваат пцовисаните риби од реката Таја по смртоносното цветање на алгите.

Се претпоставува дека најмалку една недела ќе се расчистува реката во близина на Брецлав од десетиците тони пцовисани риби.

Рибите се жртви на експлозивното ширење на сино-зелените алги или цијанобактерии, потпомогнати од неодамнешните високи температури. Како што се шират алгите, тие трошат сè повеќе кислород во водата, поради што рибите се задушуваат. Поради горештините водата во реката Таја достигна до 24 степени Целзиусови.

kurir.mk

Претходно

ФОТО | Келнер откри што јадела Ким Кардашијан за 400 евра: А, и тој се опарил од бакшишот

Следно

Шаќири: Победивме, но можевме да дадеме четири или пет гола 

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian