Бугарија во септември ќе ни гостува во Скопје со нов селектор на клупата

1 min read

Српскиот стратег Младен Крстајиќ денеска и официјално е назначен за нов селектор на фудбалската репрезентација на  Бугарија.

Крстајиќ потпиша двегодишен договор со фудбалската федерација на Бугарија (БФС).

– Мислам дека ова е вистинскиот чекор. Младен е претставник на традиционално силна тренерска школа, тој е млад и амбициозен, а има и солидно тренерско искуство. Сигурен сум дека со својот авторитет ќе допринесе за подобра иднина на бугарската репрезентација – изјави претседателот на БФС, Борислав Михаилов.

 

Крстајиќ дебито на клупата ќе го им во септември на натпреварите од Лигата на нации против Гибралтар и Македонија.

– Тренерската работа е таква да имаме понуди и од клубови и од репрезентации. Бидејќи минатата сезона имав добри резултати во Те Авив, добив доста понуди, но по разговорот со Михаилов, одлучив заедно со моите помошници да ја прифатиме понудата. Бугарија е земја со доста спортски успеси – изјави Крстајиќ.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Смртни закани до редакцијата на бањалучкиот портал „еТрафика”

Следно

Исклучително редок јастог спасен од сигурна смрт: Благодарение на работници во ресторан

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian