Анкета: Секој трет Германец смета дека Меркел треба да се извини за енергетската криза

1 min read

Секој трет Германец смета дека поранешната канцеларка Ангела Меркел треба да се извини за енергетската криза, покажа истражувањето на јавното мислење.

За многу Германци, Меркел ја дели одговорноста за енергетската криза во Германија и Европа.

Истражувањето на институтот „ИНСА“ покажува дека 32 отсто сметаат дека Меркел треба да се извини за погрешната енергетска политика поради зависноста од рускиот гас.

Најголемо незадоволство има кај приврзаниците на десничарската „Алтернатива за Германија“ (АфД) со 52 отсто и Зелените (34 отсто). Од друга страна, 38 отсто од Германците велат дека Меркел не мора да се извинува.

kurir.mk

Претходно

Мицкоски: Вечерва ИК на ВМРО-ДПМНЕ ќе расправа за предлогот за референдумско изјаснување

Следно

Искршени и целосно уништени орманите за струја зад „Бисер“ во Аеродром

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian