АЛАРМАНТНА СОСТОЈБА СО ТОПЛОТНИОТ БРАН ВО БРИТАНИЈА: Асфалтот се топи, челичните шини се шират и се виткаат (ВИДЕО)

2 mins read

Екстремните температури предизвикаа големи проблеми и прекини во британските железници, возовите сообраќаат бавно, а некои линии се затворени. Аеродромските писти и некои патишта исто така покажаа дека можат да бидат чувствителни на топлина, пишува The Guardian.

Челичните шини се шират и се виткаат на топлина – без оглед на климата. Според Network Rail, железниците ширум светот се дизајнирани да работат на надворешни температури до 45 степени. Во Британија стандардот е различен и челичните шини можат да издржат 27 степени или малку повеќе. Кога надворешната температура ќе достигне 40 степени, шините можат да достигнат до 60 степени, да се прошират и да се свиткаат.

Воз кој брзо се движи преку шините може да го забрза овој процес на триење на загревање и може да биде изложен на поголем ризик од излетување од шините, поради што се поставени ограничувања на брзината за возовите, пренесува HAK Review.

Автопатите и стратешките патишта се изградени со модифицирани асфалтни површини кои не би требало да претставуваат проблем бидејќи се отпорни на површински температури од 60 степени или температури на воздухот од 40 степени. Сепак, основните асфалтни материјали што се користат на локалните патишта може да почнат да омекнуваат кога ќе достигнат температури од 50 степени.

@simplychi embarrassing that our roads can’t handle 32°C ft. my feet #heatwave #uk #melting #borisjohnson ♬ Sunny Day – Ted Fresco

Во тој момент, патот може да стане мек и мрсен, а автомобилите силно сопираат. Затоа општините ги ставија во готовност камионите со прскалки за да посипуваат песок и прашина по патиштата. Околу 4% од патиштата во Велика Британија се направени од бетон, кој е попопуларен во странство за автопатишта и може да биде поотпорен, но не е имун на проблемите со екстремните температури како што покажува затворањето на А14.

Патот во близина на Кембриџ има асфалтен слој над старите бетонски плочи кои се проширија и свиткаа на топлина, создавајќи испакнатини.

kurir.mk

Претходно

Трагедија на концертот на The Weeknd: Човек почина откако падна од ескалатор

Следно

Ново возило за доставување храна за детската градинка во Ченто

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian