Владата одлучи – испраќаме хеликоптер и 30 војници во Грција

1 min read

Владата на Република Северна Македонија, во знак на солидарност и во насока на зајакнување на партнерството и соработката помеѓу Република Северна Македонија и Република Грција, на денешната 63-та седница донесе одлука за испраќање на припадници и капацитети на Армијата во поддршка на гасење на пожари во Грција, соопштија од „Илинденска“.

Според владината прес-служба, се работи за еден вод со вкупно 30 војници, како и хеликоптер со посада и потребни капацитети за гасење пожари.

– Сите потребни мерки и активности за координација со властите во Република Грција, во врска со поддршката при гасењето на пожарите ги презема Министерството за одбрана- Генералштабот на Армијата на Република Северна Македонија, се наведува во соопштението.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Деца и домашни миленици: Кога е најдобро време да вдомите верен пријател?

Следно

Јувентус потпиша со наследникот на Де Лихт

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian