ВИДЕО, УФЦ: Кинез го победи „телохранителот на Путин“, па му го зедоа знамето додека славеше

1 min read

Во мечевите под капата на УФЦ забранети се прослави со национални знамиња, па на Ли Џинглијанг му беше одземено кинеското знаме

Интересен инцидент се случи на ММА-мечот под капата на УФЦ во Њујорк помеѓу Кинезот Ли Џинглијанг и Русинот Муслим Салихов, кого го нарекуваат „телохранителот на Путин“.

Откако Кинезот го совлада рускиот борец со технички нокаут, прослави во октагонот со кинеското знаме на грбот.

Но едно од официјалните лица на УФЦ веднаш му го симна знамето на Кинезот и брзо го изнесе од рингот.

Оваа организација во мај годинава им забрани на борците да носат знамиња во октагонот, но Кинезот некако го прошверцува неговото. Сепак, таму брзо му беше одземено.

Повеќе борци во мечевите на УФЦ изразија незадоволство поради оваа забрана да ги истакнат знамињата на своите земји, но УФЦ сака да избегне секаква политичка тензија за време на војната во Украина.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Шумски пожар во западниот дел на областа Атика, поширокиот регион на Атина

Следно

Рецепт на Стефанија Несторовска: Мафини со грчки јогурт за појадок полн со протеини

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian