САД ќе купи 375 најсовремени борбени авиони Ф-35

3 mins read

Министерството за одбрана на САД е пред договор со Lockheed Martin Corp за околу 375 борбени авиони Ф-35 во текот на три години, изјавија три извори во понеделникот, поради очекувањата за зголемување на цената на најчестата верзија на авионот. поради помалите количини и инфлацијата. Првиот F-35A чинеше 221 милион долари кога излезе од производствената линија во 2007 година.

Оттогаш, производствените количини и знаењето се зголемија, што помогна цената на стелт ловецот од петта генерација да падне на 79 милиони долари бидејќи доби купувачи.

Разговорите беа заглавени во последниве недели за правата на податоци, рекоа две лица запознаени со дискусиите. Но, состанокот во понеделник напладне во Вашингтон може да донесе одлука за опсегот на цените и за количината, велат луѓето. Доколку се постигне договор, финализираната цена нема да биде заклучена неколку недели, ако не и месеци, но крајната вкупна вредност е во опсег од околу 30 милијарди долари.

Договорот се случува во време кога воздухопловната индустрија се собра за враќање на авиошоуто во Фарнборо, со цел да се покаже зголемување на довербата по намалувањето на Ковид-19.

Во услови на пандемијата, Локхид почна да предвидува дека цената на авионот може да се зголеми бидејќи економиите на обем се намалија и синџирите на снабдување се сопнаа. Пред-пандемиската прогноза за ова тригодишно купување покажа дека може да се вклучат околу 485 млазни авиони, но намалувањето на волуменот од 22% сигурно ќе влијае на вкупната цена на Ф-35A, најчестата верзија на авиони.

Ф-35 доаѓа во три конфигурации, А-модел за воздухопловните сили на САД и сојузниците на САД; Ф-35 Б-модел, кој може да се справи со кратки полетувања и вертикални слетувања; и авиони Ф-35C за слетување на носачи на авиони.

Претходното тригодишно „блок купување“ на Пентагон, потпишано во 2019 година, беше за 478 борбени авиони Ф-35, што му овозможи на Локхид да купи поголеми количини компоненти за да ги намали трошоците за околу 8%, на 34 милијарди долари, наспроти годишните договори.

Директорите на Локхид изјавија дека секоја земја со авион Ф-16, претходник на Ф-35, е потенцијален клиент. Ф-35 имаше неколку неодамнешни успеси на натпревари за млазни борбени авиони, вклучувајќи ги Финска, Швајцарија и Германија. Меѓу потенцијалните клиенти се Грција и Чешката Република. Странските воени продажби како оние на Ф-35 се сметаат за договори од влада до влада каде што Пентагон делува како посредник помеѓу изведувачот на одбраната и странската влада.

Програмата за авиони Ф-35 претставува околу 27% од приходот на Локхид.

kurir.mk

Претходно

Македонија ги почна преговорите за членство во Европската Унија!

Следно

ВИДЕО: Барселона демонстрира моќ, му даде шест гола на Интер Мајами

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian