Пожар од Италија се прошири кон Словенија

1 min read

Повеќе од 300 словенечки пожарникари се борат со новиот пожар кој денеска од Италија се прошири во областа Крас, а во тек е евакуација на населението од неколку села.

Словенечкиот министер за одбрана Маран Шарец пристигнал на местото на настанот, како и шефот на цивилната заштита Сречко Шестан, јавуваат словенечките медиуми.

Пожарот од италијанска страна се проширил кон Словенија и покрај обидите за гаснење од воздух, во кои учествувале три словенечки и два италијански хеликоптери.

Најтешка е ситуацијата во општина Добердоб, која се наоѓа веднаш до словенечко-италијанската граница.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ограбен 62-годишен скопјанец

Следно

Димитриевски се врати во Шпанија, потпиша за Ваљадолид

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian