Нови 792 заболени од КОВИД, оздравени 317 пациенти

2 mins read

Нови 792 случаи на КОВИД од кои 203 реинфекции и 317 оздравени пациенти се регистрирани во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Починати лица не се пријавени, но согласно Регистарот на умрени со дијагноза КОВИД од „Мој Термин” регистрирани се двајца починати во домашни услови во периодот од 14 до18 јули.

Во изминатите 24 часа се направени и1 774 тестови.

Од новите 792 случаја, во Скопје се 370, Битола – 62, Кавадарци – 41, Куманово – 39, Велес – 32, Прилеп – 31, Тетово – 29, Охрид – 27, Кичево – 22, Струмица – 18, Гостивар и Свети Николе – по 14, Штип и Гевлелија – 13, Неготино – 11, Кочани и Крива Паланка – по 9, Ресен – 8, Радовиш – 6, Струга и Дебар – по 5, Демир Хисар – 3, Делчево, Берово, Валандово и Крушево – по 2, Багданци, Кратово и Македонски Брод – по 1.

Од оздравените, од Скопје се 171 пациент, Битола – 27, Куманово – 18, Прилеп – 15, Тетово – 12, Кавадарци и Велес – по 9, Охрид – 8, Гостивар – 7, Кочани – 6, Неготино и Крива Паланка – по 5, Гевгелија – 4, Струмица, Штип и Радовиш – по 3, Кичево, Ресен, Делчево и Валандово – по 2, Свети Николе, Крушево, Пробиштип и Демир Капија – по 1.

Направени се 1.774 тестови преку: ИЈЗ-272, ЦЈЗ Скопје-31, ЦЈЗ Битола-64, ЦЈЗ Прилеп-29, ЦЈЗ Тетово-43, ЦЈЗ Куманово-44, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–154, Жан Митрев (Филип Втори)-19, Авицена-59, Биотек-88, Систина-41, лабораторија Лаор-18, Синлаб-26, Ремедика-11, Плодност-24, Генеа-21, Никоб Лаб-103, ВФВ Медикал-12, Ели Медика Плус-3, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-19, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 676.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

„Кралот на стриминг услугите“ изгуби нови милион претплатници: Дали „Нетфликс“ го гледа спасот во популарната серија „Stranger Things“?

Следно

Откажувањето летови во Европа „стана дел од секојдневниот живот“ – што се случува по аеродромите ?!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian