Најмалку осум лица загинаа при турски напад врз северен Ирак

1 min read

Најмалку осум туристи, меѓу кои и дете загинаа, а повеќе од 20 се повредени во турските артилериски напади во северен Ирак, соопштија денеска ирачката армија, здравствените власти и локалната курдска Влада.

Најмалку четири гранати го погодија одморалиштето Барак во автономниот курдски регион.

Сите жртви се ирачки државјани.

Ирачката Влада го осуди нападот истакнувајќи дека тоа е „директно кршење на суверенитетот на Ирак“.

kurir.mk

Претходно

И вториот тим на Еурофарм Пелистер ги започна подготовките за новата сезона

Следно

Завршена истрагата: Објавена причината за смртта на српската инфлуенсерка Кика

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian