Инфлацијата во Велика Британија достигна нов 40-годишен максимум, цените скокнаа за 9,4 отсто

3 mins read

Инфлацијата во Обединетото Кралство достигна уште едно ново 40-годишно максимално ниво во јуни, бидејќи цените на храната и енергијата продолжија да растат, со што ескалира историската криза на трошоците на животот во земјата.

Индексот на потрошувачките цени се зголеми за 9,4% на годишно ниво, според проценките објавени во средата, малку над прогнозата за консензус меѓу економистите анкетирани од Ројтерс и повеќе од 9,1% во мај.

Ова претставува месечен пораст на потрошувачките цени од 0,8%, што го надмина претходниот месец зголемување од 0,7%, но е помалку од месечен пораст од 2,5% во април.
Канцеларијата за национална статистика на Велика Британија во извештајот од средата рече дека нејзините индикативни моделирани проценки за инфлацијата на потрошувачките цени „сугерираат дека стапката на ИПК ќе продолжи повисока околу 1982 година, со проценки кои се движат од речиси 11% во јануари до околу 6,5% во декември. ”

Најзначаен придонес во растот на стапката на инфлација имаа моторните горива и храната, при што првите забележаа раст од 42,3% на годишно ниво, што е највисока стапка од пред почетокот на изградената историска серија од 1989 година, пренесува CNBC.

Банката на Англија направи пет последователни зголемувања на каматните стапки за 25 базични поени за да ја заузда инфлацијата, но гувернерот Ендрју Бејли, говорејќи на вечерата за финансиски и професионални услуги во вторникот, предложи Комитетот за монетарна политика да размисли за зголемување од 50 базични поени.

Ова би било најголемото поединечно зголемување на каматните стапки во Обединетото Кралство за речиси 30 години, а Бејли вети дека нема да има „ако, или но“ во заложбите на Банката да ја врати инфлацијата на целта од 2 отсто.

„Од перспектива на монетарната политика, овие времиња се најголемиот предизвик за режимот на монетарната политика насочена кон инфлација што го видовме во четвртина век од создавањето на MPC во 1997 година“, рече Бејли.
„Тоа категорично не значи дека режимот потфрли. Далеку од тоа. Режимот беше поставен само за вакви времиња. Режимот заснован на независност на централната банка сега е поважен од кога било. Вредноста на секој режим се тестира во тешки времиња, а не во добри времиња, рече тој.

Банката очекува инфлацијата да го достигне врвот од околу 11% подоцна во годинава, додека новите податоци на ONS во вторникот покажаа дека реалните плати во ОК во трите месеци до мај го забележаа својот најголем пад од почетокот на евиденцијата во 2001 година. Иако платите се зголемија, тите не успеаја да се приближат до стапката на инфлација.

„Високите трошоци на живот вршат значителен притисок врз британската економија предводена од потрошувачите, што значи дека ризикот од рецесија е висок“, рече Хусаин Мехди, макро и инвестициски стратег во HSBC Asset Management.

kurir.mk

Претходно

Опожарениот автомобил на пратеникот Ристески под лупа на Обвинителството

Следно

Возач на ЈСП нападна патник

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian