Гаскад: Испораката на руски гас преку Северен поток ќе продолжи утре

1 min read

Германскиот оператор на гасоводната мрежа Гаскад (Gascade) денеска соопшти дека утре треба да продолжи доставата на гас до Германија преку гасоводот Северен поток.

– Поаѓаме од принципот дека, според досегашните нотификации, транспортот на гас преку Северен поток ќе продолжи на нивото пред ремонтот, односно 40 отсто од капацитетот, се наведува во соопштението на Гаскад.

„Нотификациите“ се известувања кои извозниците и увозниците на гас ги пренесуваат до операторот на мрежата пред да ги испорачаат или примаат нивните испораки.

Европа ја чека одлуката на Москва за рестартирање на гасоводот, што е во редовен 10-дневен годишен ремонт. Северен поток испорачува гас главно за Германија, но и за други земји-членки на ЕУ.

kurir.mk

Претходно

ФОТО | Линда Евангелиста се враќа на модната сцена: Манекенката позираше за кампањата на „Фенди“ со високо крената глава

Следно

И вториот тим на Еурофарм Пелистер ги започна подготовките за новата сезона

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian