Крипто-рударите ги продаваат своите валути на големо за да ги покријат тековните трошоци

1 min read

Новите податоци од компанијата за аналитика на блокчејн CryptoQuant покажуваат дека „рударите“ на криптовалутите брзо ги напуштаат своите позиции во Биткоин.

Во моментов, 14.000 биткоини, вредни повеќе од 300 милиони долари по сегашната цена, се префрлени од паричници кои им припаѓаат на рударите. Ова се случи за само еден ден, а во последните неколку недели ја „фрлија“ најголемата количина на биткоини од јануари 2021 година.

Феноменот се нарекува „капитулација на рударите“ и обично укажува дека рударите се подготвуваат да ги продадат своите претходно ископани монети за да ги покријат тековните трошоци за рударство. Биткоинот моментално се тргува за околу 21.800 долари, а во одреден момент вчера вредеше 21.600 долари – добивка од околу 3%.

Сепак, поширокиот пазар на криптовалути е во опаѓање со месеци, при што биткоинот падна за речиси 70% од неговиот историски максимум во ноември, кога вредеше дури 69.000 долари. Во меѓувреме, инфлацијата е нападната, а цените на енергијата достигнуваат рекордно ниво додека војната меѓу Русија и Украина продолжува.

Берзите во Европа и Азија бележат нагорен тренд, што укажува на нагорно расположение, иако сè уште е неизвесно што ќе се случи.

kurir.mk

Претходно

Ковачевски: Почетокот на преговорите за членство во ЕУ е заслуга на сите граѓани и институции

Следно

Оваа скопска улица денес ќе биде без вода

Latest from Blog

Д-р Петличковски за кичевчанецот суспектен на мајмунски сипаници: Немаме законска можност да го присилиме да се тестира, очекуваме да му проработи совеста

Здравствените власти мака мачат да обезбедат примерок за тестирање од првиот суспектен случај на мајмунски сипаници

MacedonianEnglishAlbanian