Ковачевски: Почетокот на преговорите за членство во ЕУ е заслуга на сите граѓани и институции

1 min read

Денешното започнување на преговорите за полноправно членство во ЕУ како што изјави македонскиот премиер Димитар Ковачевски се резултат на 17-годишно носење на тешки, важни, значајни, патриотски одлуки и оти во него се вградени работата и трудот на сите граѓани на државата без разлика на нивната етничка, верска или било каква друга припадност.

-Вградени се трудот и работата на голем број лидер на државата од нејзиното осамостојување од првиот претседател Киро Глигоров, премиерот Кљусев, преку претседателот Борис Трајковски, Црвенковски и другите премиери, министри и лидери на државата, сите вработени во институциите коишто работеа на подготовки на Република Северна Македонија за отпочнување на преговорите, рече пред почетокот на денешната меѓувладина конференција во Брисел премиерот Ковачевски.

Ова, додаде тој, е и резултат на, како што нагласи, големата одлука која што граѓаните преку своите пратеници во Собранието ја донеле во изминатите денови.

-Таму многу јасно кажавме дека ние сме држава која што Европа во мало и која што цивилизациски историски на секој друг начин припаѓа во ЕУ, рече премиерот.

Тој притоа им се заблагодари на францускиот претседател Емануел Макрон, на германскиот канцелар Олаф Шолц и на сите други претседатели и премиери на 27 земји членки на ЕУ што денес Република Северна Македонија ги започнува преговорите со ЕУ.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Се самоуби српската манекенка Бојана Шарац

Следно

Крипто-рударите ги продаваат своите валути на големо за да ги покријат тековните трошоци

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian