ФТ: Пелоси има намера во август да го посети Тајван

1 min read

Претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси има намера во август да го посети Тајван, објави Фајненшл тајмс, повикувајќи се на шест лица запознати со ова прашање.

Според две лица, прашањето дали воопшто е неопходна ваква посета, предизвикало несогласувања во американската Влада.

Информацијата за намерата на Пелоси да го посети Тајван е во време кога островот е под притисок на Кина, јавија американски медиуми.

kurir.mk

Претходно

Во Собранието закажана 79. пленарна седница

Следно

Играчот на Дортмунд, Себастијан Але боледува од рак на тестисите

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian