Е. Пелистер 2 против австрискиот вицешампион во Европската лига

1 min read

Ракометниот клуб Е. Пелистер 2 ќе се натпреварува во квалификациите за ЕХФ Европската лига и својот европски пат ќе го започне од првото коло.

Жрепката одлучи битолчани, предводени од тренерот Александар Јовиќ, за ривал во првата квалификациска рунда да го имаат Алпла Хард, вицешампионот на Австрија.

Лига Европа, прво квалификациско коло
Двојки

Куенка (Шпанија) – Бјерингбро Силкеборг (Данска)
Кокс (Финска) – Санташ Миланеза (Португалија)
Доброгеа Констанца (Романија) – Шамбери (Франција)
Минаур Баја Маре (Романија) – ФТЦ (Унгарија)
Савехоф (Шведска) – Потаиса Турда (Романија)
Алпла Хард (Австрија) – Е. Пелистер 2 (Македонија)
Колстад Хандбал (Норвешка) – Драмен (Норвешка)
Кристиансанд (Шведска) – Тримо Требње (Словенија)
Логроњо Ла Риоха (Шпанија) – Лемго (Германија)
Горник (Полска) – Амичитиа Цирих (Швајцарија)

Првото коло од квалификациите ќе се игра на 27/28 август и 3/4 септември, а второто квалификациско коло (жрепка 6 септември) ќе се игра на 27 септември и 4 октомври 2022 година.

Групната фаза, во која е директен сместен првиот тим на Е. Пелистер, ќе стартува на 25 октомври.

Европски куп: Ѓорче Петров против исландскиот КА Пор, Израелки за ЖРК Куманово

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Пожар во центарот на Ваљево, уништени се шест локали

Следно

ФОТО | Во детските соба на Лазар и Ева: Магични постелнини, неодоливи детали, многу уметност и љубов

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian