Борачот Мемеди се закити со бронза на Европското првенство во Загреб

1 min read

Македонското борење има нова голема надеж, Омер Мемеди во категоријата до 68 килограми (слободен стил) се закити со бронзен медал на Европското првенство за У-15 во Загреб, Хрватска.

Нашиот борач го започна својот настап со пораз од Грузиецот Констатин Петриашвили (10:0) кој подоцна го освои златото во оваа категорија.

Во репасажот Мемеди забележа две победи против Христо Јуриев Петров од Бугарија (13:6) и Давид Луцков од Украина (6:4).

Во борбата за бронзениот медал триумфираше со 8:6 против Дмитро Постовји од Украина.

До бронза дојде и Бугаринот Божидар Пламенов Добрев, а во финалето Петриашвили со 10:0 го совлада Марк Матјас Лапоса од Унгарија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Израел бара Бугарија да го прогласи Хезболах за терористичка организација поради нападот во Бургас пред 10 години

Следно

Се самоуби српската манекенка Бојана Шарац

Latest from Blog

Македонската наука со индигнација ги отфрла препораките на „Комисијата за ревизија на македонската историја“, како псевдонаучни, ништовни и нерелевантни!

Таканаречените “Препораки за заедничко одбележување на историски личности“ на “Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и

MacedonianEnglishAlbanian