770 нови случаи на ковид-19, почина 23-годишен пациент од Свети Николе

2 mins read

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство известува дека во последните 24 часа се направени 2043 тестови, а регистрирани се нови 770 случаи на ковид-19 во Скопје – 364, Битола – 47, Охрид – 46, Куманово и Кавадарци – по 38, Тетово – 30, Прилеп и Велес – 26, Неготино – 17, Струмица – 16, Штип – 15, Кочани и Струга – по 14, Ресен – 13, Гостивар – 12, Гевгелија – 10, Крива Паланка – 7, Радовиш и Кратово – по 5, Дебар и Крушево – по 4, Свети Николе и Валандово – по 3, Кичево, Пробиштип, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 2, Делчево, Берово, Богданци, Демир Хисар и Демир Капија по 1.

Од вкупниот број на позитивни (770), регистрирани се 207 реинфекции.

Регистрирани сe 363 оздравени пациенти од Скопје – 182, Охрид – 23, Битола – 21, Куманово – 20, Прилеп и Велес – по 14, Кавадарци – 13, Струмица и Штип – по 12, Тетово – 8, Гостивар – 7, Кичево – 5, Неготино, Кочани и Делчево – по 4, Струга, Крива Паланка и Радовиш – по 3, Македонски Брод, Демир Капија и Дојран – по 2, Ресен, Гевгелија, Кратово, Дебар и Валандово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, пријавени се 2 починати лица – од Свети Николе (23 г) и Скопје (76 г). Лицата се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од „Мој термин“ се регистрирани две починати лица од Радовиш (73 г) и Крива Паланка (66 г). Едно лице е починато во болнички, а другото лице во домашни услови. Лицата се пријавени за починати во период од 20.6.2022 до 28.6.2022 година.

Направени се 2043 тестови преку: ИЈЗ-325, ЦЈЗ Скопје-45, ЦЈЗ Битола-40, ЦЈЗ Прилеп-27, ЦЈЗ Тетово-41, ЦЈЗ Куманово-47, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–155, Жан Митрев (Филип Втори)-22, Авицена-66, Биотек-130, Систина-48, лабораторија Лаор-12, Синлаб-12, Ремедика-12, Плодност-25, Генеа-14, Никоб Лаб-78, ВФВ Медикал-5, Ели Медика Плус-8, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-14, Рапид Лаб–9, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-21, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 879.

Досега во земјата се направени вкупно 2 100 604 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 319 806, бројот на оздравени пациенти е 307 342, на починати е 9343, а бројот на активни случаи изнесува 3121.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Ѕвездата на „Игра на тронови“ по двете аневризми: Дел од мојот мозок е неупотреблив

Следно

Путин пристигна во Техеран на средба со претседателот на Иран и на Турција

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian