Најмалку 353 деца во Украина загинаа како резултат на руската инвазија, тврдат украинските власти

1 min read

Убиени се најмалку 353 деца во Украина, а повредени се над 665 млади лица, како резултат на руската инвазија, соопшти денеска украинското Обвинителство за малолетници, јави Си-ен-ен.

Најмногу повредени се регистрирани во Доњецк, Харков и во Киев, наведуваат оттаму.

Како што пишува во соопштението, најмалку 2.138 образовни институции се оштетени, од нив 221 се апсолутно уништени.

kurir.mk

Претходно

Објавен Конкурсот за прием на студенти во студентски домови за 2022/2023 година

Следно

Санкционирани 211 непрописно паркирани возила на територија на Општина Центар

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian