Најдобрата руска тенисерка призна дека е геј

1 min read

Најдобрата руска тенисерка Дарија Касаткина призна во јавноста дека е геј иако оваа тема е табу во нејзината татковина.

– Дали имам девојка? Да – рече 25-годишната Касаткина која моменто се наоѓа на 12 место на ВТА ранг-листата.

Таа призна дека била нервиза кога пред камерите ја откри својата сексуална ориентациа.

– Компликувано е да се живее „во плакарот“ толку долго – додава Касаткина.

Најдобриот пласман на Касаткина беше во октомври 2018 година, кога беше 10 тенисерка на ВТА листата, а најголем успех и е настапот во полуфиналето на Ролан Гарос годинава.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Бугарија: Оддадена почит на жртвите од терористичкиот напад на аеродромот во Бургас

Следно

ФОТО | Никој не знае да носи мини како неа: Три неверојатни летни изданија на Амал Клуни

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian