ЕУ го продолжи мандатот на Мирослав Лајчак за уште две години

1 min read

Советот на Европската унија денеска усвои одлука за продолжување на мандатот на специјалниот претставник за дијалогот Белград – Приштина, и други отворени прашања на Западен Балкан, Мирослав Лајчак.

Мандатот му е продолжен за две години до 31 август 2024 година, соопшти Советот.

Лајчак на функцијата беше именуван на 2 април 2020 година на предлог на шефот на дипломатријата на ЕУ, Жозеп Борел со согласност од сите шефови на дипломатии на Унијата.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Пожари во Франција, температури до 47 степени

Следно

Македонија ЃП и Шкендија ги дознаа можните противници во третото квалификациско коло во Лигата на конференции

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian