ВИДЕО: Керли е светски шампион на 100 метри, доминација на Американците

1 min read

Американецот Фред Керли е нов шампион во највозбудливата спринтерска дисциплина. Инаку Американците ја потврдија доминацијата на Светското првенство во атлетика во Јуџин (САД) откако го освоија и второто и третото место.

Со сребрен медал се закити Марвин Брејси, а бронза има Трејвон Бромел, а разликата помеѓу првите тројца беше многу мала.

Керли стигна на целта со време 9,86 секунди, додека Брејси и Бромел беа побавни за две стотинки.

За Керли ова е прво злато на светските шампионати во оваа дисциплина. Тој во Доха освои бронзен медал на 400 метри и злато во штафетата 4×100 метри.

Беше еден од фаворитите за највисок пласман, а тоа се најавуваше и на Летните олимписки игри во Токио минатата година кога беше второпласиран на 100 метри.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Бесплатни стоматолошки услуги за 300 социјално ранливи граѓани

Следно

Рики Мартин обвинет за инцест со внукот, на пејачот му се заканува казна затвор до 50 години

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian