Серафимов: Унгарската фудбалска лига е три-четири пати посилна од македонската

1 min read

Македонскиот репрезентативец Никола Серафимов од следната натпреварувачка сезона ќе ги брани боите на унгарскиот клуб МОЛ Фехервар.

Нашиот играч направи интервју за клупскиот сајт во кое зборуваше за тамошните услови, клубот, националната репрезентација и др.

Негов идол е легендарниот италијански одбрабен фудбалер Леонардо Бонучи чии игри ги смета за паметни, интелигентни и неговата игра е пример за него на позицијата која настапува.

Воедно направи споредба помеѓу унгарската и македонска фудбалска лига.

– Унгарскиот шампионат е три или четири пати посилна од македонската. Јасно е дека стадионите, терените и условите воопшто се многу подобри, има поголем медиумски интерес и најважната разлика е што во унгарската лига играат многу подобри домашни и странски играчи – вели Серафимов.

На почеток му е тешко да го зборува унгарскиот јазик, до сега знае само неколку зборови, но планира да го научи подобро во иднина.

Исто така му е драго што ги одигра првите настапи за сениорската селекција на Македонија. Сака и понатаму да го следи тој пат и придонесе во репрезентативниот дрес.

Претходно во Унгарија играше и за Залаегерсег, во нашата земја беше дел од Вардар, Пелистер, Брегалница и Академија Пандев, а беше член и на Височина Б од Чешка.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Се омажи ќерката на Берни и Славица Еклстон: Деталите за свадбата ги чуваше во тајност поради страв од поранешниот сопруг

Следно

Судбинска средба: Овие пет хороскопски знаци ќе ја запознаат сродната душа во август

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian