Радев одлучи да го додели третиот мандат за нова влада на Бугарија на БСП

1 min read

Бугарскиот претседател Румен Радев утре во 17 часот по локално време ќе го врачи мандатот за предлагање кандидат за премиер од пратеничката група на „БСП за Бугарија“, соопшти прес-службата на Радев.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Радев одржа политички консултации со парламентарните партии во 47. Народно собрание и имаше можност да избере меѓу три партии: Бугарската социјалистичка партија, „Има таков народ“ и „Демократска Бугарија“, останатите парламентарни опозициски партии, Движењето за права и слободи, ГЕРБ-СДС и националистичката „Преродба” побараа предвремени избори наесен во Бугарија.

Доколку пропадне и третиот мандат за формирање нова влада на Бугарија, претседателот Румен Радев мора да го распушти Националното собрание и да закаже предвремени парламентарни избори и да назначи преодна влада која ќе ги организира.

Според првичните проценки, изборите во Бугарија се очекува да се одржат на 2 октомври.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Целосно изгоре стан во скопската населба Мичурин

Следно

ФОТО: Али Адем повторно ќе го носи дресот на Шкупи

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian